ASUS ZenFone Max M2 – Zaujme obří baterií, pěkným displejem a cenou do 5000 Kč (RECENZE)

Tchajwanský výrobce si pro nás hned začátkem roku 2019 připravil dvojici cenově dostupných kousků ASUS ZenFone Max Pro M2 a levnější ASUS ZenFone Max M2. Dražší model jsem již recenzoval a jeho podrobnou recenzi si můžete přečíst. V této recenzi budu popisovat zkušenosti s levnějším modelem ZenFone Max M2. Snaží se zaujmout čistým Androidem, obřím displejem s minimalizací rámečků, velkou kapacitou baterie a cenou do 5000 Kč.

 

 

 

Obsah balení – Kryt i sluchátka

  • ASUS ZenFone Max M2
  • Průhledný silikonový kryt
  • Nabíjecí adaptér
  • MicroUSB nabíjecí/datový kabel
  • Spona pro vysunutí NanoSIM/MicroSD slotu
  • Špuntová sluchátka

 

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro ASUS ZenFone Max M2 zakoupit.

 

 

Design a konstrukce – Sázka na jistotu

ASUS ZenFone Max M2 v dané cenové kategorii svým designem nijak nevyniká. Nabízí klasickou konstrukci v kombinaci hliníku a plastu. V ruce působí bytelným dojmem a konstrukční zpracování je na výborné úrovni. Nikde se nic neprohýbá a nevrže. Na našem trhu se  prodává v mnou testované modré barvě, ale k dispozici je také v obyčejném černém a stříbrném provedení.

 

Na čelní ploše najdeme 6,3“ displej s 2,5D krycím sklem. Ve výřezu displeje se nachází reproduktor pro hovory, selfie kamerka s přisvětlovacím LED bleskem a dostalo se i na notifikační diodku. Mezi krycím sklem displeje a plastovým rámeček se nachází tenký plastový proužek, který lépe chrání strany skla při nárazech.

Horní část mobilu nabízí 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá slot pro dvě NanoSIM a jednu MicroSD kartu. Pravý bok na sobě tradičně nese dobře umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu nabízí jen mikrofon, nabíjecí konektor MicroUSB a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu se mi v mnou testovaném provedené líbí. Hliníkový plátek zad výborně zapadá do plastového rámečku telefonu. Přechod mezi plastem a hliníkem je vydařený a do ruky nijak neškrábe. Na zádech se nachází dvě mírně vystupující čočky fotoaparátů, LED blesk, čtečka otisků prstů a logo výrobce. Všechny hrany jsou zaoblené tak, že se mobil v ruce drží příjemně a vzhledem k velikosti akumulátoru nabízí i příjemnou váhu.

 

 

 

Displej – 6,3″ obr s minimalizací rámečků

ASUS ZenFone Max M2 nabízí IPS displej s úhlopříčkou 6,3“ (palce) a HD+ rozlišením (1520 x 720 px). Podání barev je díky IPS panelu na velmi dobré úrovni a černá barva je opravdu černá. Někomu mohou barvy připadat krapet studenější, ale lze si je libovolně nastavit v nastavení, což rozhodně chválím. V dané cenové kategorii si jej dovolím hodnotit jako nadprůměrný. Potěší také gesto pro probuzení a zamykání displeje poklepáním. Nastavení gesta nejdete nelogicky v Nastavení/Systém/Gesta/ZenMotion.

 

Výrobci musím moc pochválit zelenou notifikační diodku ve výřezu displeje, která září rozhodně nadprůměrně a nadprůměrný je vzhledem k ceně i jas displeje. Viditelnost na přímém světle je výborná, a to samé mohu říci o pozorovacích úhlech. Automatická regulace jasu funguje také dobře.

Výřez displeje je rozměrnější, než je tomu u dražšího modelu a je velká škoda, že se jej výrobce nesnažil trošku zmenšit. Na druhou stranu je díky tomu notifikační diodka lepší a některým uživatelům výřez v displeji vůbec nevadí. ASUSu musím pochválit také optimalizaci a výřez neměl problém v žádné aplikaci či hře, jak je tomu u některé konkurence.

V nastavení displeje nechybí noční režim pro šetření očí během používání mobilu ve večerních hodinách. Jeho intenzitu a automatické zapínání si můžete nastavit dle libosti. Pochválit musím také funkci ambientního displeje, která při příchozí aplikaci na zamčené obrazovce ukáže čas a ikonku aplikace s notifikací. Lze také měnit velikosti prvků a textu v prostředí a notifikační diodku je možné i vypnout.

 

 

 

Odemykání mobilu – Prstem i obličejem

ASUS ZenFone Max M2 lze odemykat otiskem prstu na zádech mobilech. Umístění čtečky je dle mého názoru ideální a lze si nastavit až dostačujících pět prstů. Samotné nastavení je poměrně pomalé, ale odemykání mobilu je bleskové a pochválit musím i spolehlivost čtečky. Problém ji nedělají ani vlhké prsty.

Mobil disponuje také funkcí odemykání obličejem, které se v loňském roce stalo populárním. Musím říci, že jsem byl ze spolehlivosti odemykání opravdu příjemně překvapen. Mobil se odemkne opravdu rychle a funguje obstojně i za horších světelných podmínek. To v této cenové kategorii není běžné a odemykání se mi nepodařilo obejít ani fotkou, ale čtečka otisků je pochopitelně bezpečnější.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž – Dokonce si i zahrajete

O výkon ASUSu ZenFone Max M2 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 632 s grafickým čipem Adreno 506. Na našem trhu se tento model prodává ve variantě se 4 GB RAM a 32 GB interním úložištěm. Je celkem škoda, že se na náš trh pravděpodobně nedostane 64 GB varianta. Paměť však lze rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD o maximální velikosti 2 TB.

Výsledky AnTuTu Benchmark, AndroBench, GeekBench
Výsledky AiTuTu Benchmark, AIMark a GPU Mark

 

 

S výkonem na tom ZenFone Max M2 není vůbec špatně. Pro běžný běh operačního systému a aplikací postačí. Vše funguje svižně a zahrajete si i náročné hry bez sekání. Během mého testování jsem do mobilu nainstaloval PUBG Mobile, ShadowGun: Legends, PayDay: Crime War a řadu dalších náročných titulů. Nebylo je sice možné hrát na maximální grafické nastavení, ale na střední grafické detaily bylo hraní her bezproblémové a nenarazil jsem na žádné záseky či pády her. Mobil se ani nijak nadměrně nezahříval.

Nastavení hry PUBG Mobile

 

O výdrž se stará akumulátor s nadprůměrnou kapacitou 4000 mAh. Výdrž na jedno nabití je rozhodně nadprůměrná a pokud jsem opravdu nedrtil hry, tak jsem celý den na jedno nabití vydržel. Většinou jsem se s výdrží dostal na jeden a půl dne. Když jsem omezil sledování videí a Instagramu, tak dva dny nejsou problém. Záleží však jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat.

Naměřené vybíjení při sledování videí:

ZenFone Max M2 nabízí o 1000 mAh menší akumulátor než dražší model ZenFone Max Pro M2. Má však nižší rozlišení displeje a díky tomu lze sledovat filmy déle. Hodnoty níže jsou naměřeny pomocí stále opakujících se videí, která byla s maximálním jasem displeje přehrávána v přehrávači VLC Media Player. Nejedná se o streamovaná videa, ale o videa uložena v interním úložišti.

  • FullHD – 9 hodin a 20 minut
  • 4K – 8 hodin a 52 minut

 

K nabíjení slouží starší nabíjecí konektor MicroUSB a je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit oboustranný konektor USB-C. Vzhledem k ceně jsem však ochoten přimhouřit oči. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabije za přibližně 2 hodiny a 40 minut. Nejedná se o žádnou tragédii, ale nabíjení mohlo být přeci jen o něco rychlejší. Během testování jsem mobil nabíjel originálním nabíjecím adaptérem a MicroUSB kabelem v balení.

 

 

 

Fotoaparát – Dvojice fotoaparátů s AI

Nejdříve bych se podíval na fotoaplikaci, která je úplně stejná, jak v případě dražšího modelu. Ale mého názoru by si určitě zasloužila redesign, ale na druhou stranu má bohaté nastavení, žádná důležitá funkce ji nechybí a ovládá se dobře.  K dispozici je i Pro režim s manuálním nastavováním ISO a dalších parametrů, HDR, režim sport i noční režim. Nechybí ani mnou nenáviděný zkrášlovací režim a manuální nastavení rozostření pozadí. Aplikaci musím pochválit výbornou detekci obličejů a v nastavení aplikace je bohaté nastavení rozlišení.

 

 

Na zádech mobilu se nachází 13 Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1.8, kterému vypomáhá sekundární 2 Mpx fotoaparát. Ten hlavnímu fotoaparátu vypomáhá s hloubkou ostrosti a pro focení za horších světelných podmínek nechybí ani LED blesk. Fotoaparát disponuje také rozpoznáváním scén díky umělé inteligenci, která funguje velice a podání barev nijak nepřepaluje, jak je tomu u Huawei.

 

Od mobilu do 5000 Kč jsem moc neočekával, ale byl jsem mile překvapen z kvality snímků za dobrých světelných podmínek. Snímkům nechybí detail a věrohodné podání barev. S focením makro fotek jsem také neměl žádné problémy a ostření je rychlé. Za horšího světla se z fotek vytrácí detail a je znát digitální šum. Vzhledem k ceně hodnotím fotoaparát jako lehce nadprůměrný.

 

 

Natáčení videí:

Videa lze pořizovat v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je celkem škoda, že videím v maximálním rozlišení chybí pomoc elektronické stabilizace a videa jsou celkem dost roztřesena. V nastavení aplikace si lze zvolit také rozlišení FullHD se 30 FPS, které umožňuje zapnutí pomoci elektronické stabilizace. Videa jsou ve FullHD rozlišení znatelně stabilnější a videa vypadají dobře.

 

 

Focení přední kamerkou:

ZenFone Max M2 disponuje přední selfie kamerkou s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.0. Kamerka se nachází ve výřezu displeje, kde se nachází také LED blesk pro focení selfie ve tmě. Myslím si, že drtivá většina uživatelů bude s kvalitou snímků spokojena. Fotkám nechybí funkční vyhledávání obličejů, portrétní režim s rozmazáním pozadí, mnou nenáviděný režim zkrášlení a také různé filtry.

 

 

 

Operační systém – Čistý Android a 100 GB do Google Drive

ASUS ZenFone Max M2 nabízí operační systém Android 8.1 Oreo. Společnost také oznámila, že 15. dubna začne vypouštět aktualizace na nový systém Android 9.0 Pie.  Hned při prvotním spuštění se můžete přihlásit ke svému Google účtu a následně si vyzvednout příjemný bonus v podobě 100 GB prostoru do cloudového úložiště Google Disk na jeden rok zdarma. Jedná se o příjemný bonus, který bych rád viděl u více výrobců.

 

Systém je nádherně svižný a po celou dobu testování fungoval spolehlivě a nenarazil jsem na zamrzání či samovolné restartování. Výrobce tedy zvládl optimalizaci na jedničku a problém jsem neměl ani s notifikacemi (upozornění z aplikací), připojením VPN či agresivním ukončováním aplikací.

ASUS nabízí systém Android, který není nijak masivně upraven. Je tedy čistý a výrobce do něj nasadil pouze vlastní aplikaci pro focení, kalkulačku, záznamník zvuku a pár dalších běžných aplikací. Nenabízí žádné demo verze her či další zbytečné aplikace, jak je tomu u některé konkurence.

 

 

 

Konektivita – Kde je NFC?

ASUS ZenFone Max M2 nabízí plnou podporu 4G/LTE pásem a výrobce musím pochválit za slot, který nabízí možnost využívání DualSIM (dvě NanoSIM) a MicroSD kartu současně. Podpora 2,4 GHz Wi-Fi sítí také nechybí a citlivost antén je na výborné úrovni. Je celkem škoda, že mobil neodporuje 5 GHz Wi-Fi sítě, ale ty drtivá většina lidí beztak nepoužívá.

K dispozici je také úsporné Bluetooth 4.2, které jsem denně využíval s bezdrátovými sluchátky BeoPlay E8 a Sennheiser CX 6.00BT. Poslech hudby nebyl nijak trhaný a problém nenastal ani s odesíláním fotek do notebooku. Zamrzí však absence NFC a mobil tedy nelze používat k bezkontaktnímu placení… Pro navigaci a mapy poslouží technologie GPS, A-GPS a GLONASS. S nalezením polohy a jejím udržením na mapě jsem neměl problémy a denně jsem hrával také hru Pokémon Go.

 

 

 

Zvuk – Jack a sluchátka v balení

Dražší model ZenFone Max Pro M2 jsem po zvukové stránce chválil. Levnější model mu neudělá ostudu a s kvalitou reproduktoru jsem byl spokojený. Při maximálním navýšení hlasitosti je sice znát mírné upadání kvality, ale vzhledem k ceně je kvalita a hlasitost na velice dobré úrovni. Nechybí ani 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek a s jeho kvalitou jsem byl také spokojený. V balení se nachází také slušně hrající špuntová sluchátka, což chválím.

 

 

 

Závěr – K dokonalosti chybělo NFC

ASUS ZenFone Max M2 je vydařeným modelem, který za cenu necelých 5000 Kč nabízí čistý operační systém Android, který brzy obdrží novou verzi Android 9.0 Pie, nadprůměrný 6,3“ IPS displej a za zmínku stojí také nadprůměrně zářící notifikační diodka. Pochválit musím také výborné konstrukční zpracování, slot pro dvě NanoSIM a MicroSD současně a nadprůměrné fotoaparáty. Potěší také nadprůměrná výdrž na jedno nabití a slušný výkon na hraní her. Jsem také moc rád, že se ASUS rozhodl do balení přibalit průhledný silikonový kryt a špuntová sluchátka. To moc výrobců nedělá, což je velká škoda. Příjemným bonusem je také 100 GB do Google Disku na rok zdarma.

Dost ale bylo chválení… Nic není dokonalé a ZenFonu Max M2 chybělo k dokonalosti opravdu málo. Nabíjení není zrovna nejrychlejší, ale vzhledem k ceně a velikosti akumulátoru bych dokázal přimhouřit oči, ale absenci NFC odpustit v dnešní době opravdu nemůžu. Je to velká škoda, protože stále více uživatelů využívá bezkontaktní placení mobilem. Pokud však jste ochotní NFC oželet a hledáte povedený mobil do 5000 Kč, tak mohu ZenFone Max M2 jen doporučit.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Konstrukční zpracování
  • TPU kryt a sluchátka v balení
  • Nadprůměrný displej
  • Rychlé odemykání otiskem i obličejem
  • Výborně optimalizovaný čistý Android
  • Indikace notifikační diodky
  • Nadprůměrná výdrž na jedno nabití
  • Lze využívat dvě NanoSIM a MicroSD současně
  • 100 GB do Google Drive na rok zdarma
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence NFC
  • Nepodporuje 5 GHz Wi-Fi sítě
  • Pomalejší nabíjení

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*