ASUS VivoBook 15 (X512UF) – Dostupný notebook pro práci i zábavu (RECENZE)

Na letošním veletrhu MWC 2019 v Barceloně byl představen notebook ASUS VivoBook 15. Na našem trhu se již prodává za příjemnou cenovku kolem 16-17 tisíc Kč. Jedná se tedy o dostupný notebook, který je vhodný pro práci, ale i zábavu. Svou nízkou váhou a příjemnými rozměry je vhodný i pro cestování, což mohou ocenit třeba i studenti.

 

 

Více konfigurací:

Jak už to u řad notebooků bývá, tak je třeba dát si pozor na značení. V této recenzi popisuji model s přesným názvem ASUS VivoBook 15 (X512UF-EJ041T). Jak už je u ASUSu zvykem, tak na oficiálních stránkách si lze všimnout více konfigurací. Dostupná je o asi tisícovku levnější konfigurace VivoBook (X512FA-EJ025T) a časem se jistě dočkáme i lépe vybavených konfigurací s IPS displejem, podsvícenou klávesnicí a vyšším výkonem.

 

 

Design a konstrukční zpracování

Celá konstrukce notebooku je z plastu a na testování mi dorazil v elegantním stříbrném provedení. Výrobce jej však nabízí i v jiných barevných provedeních. Použity tedy nejsou žádné hodnotnější materiály, ale v této cenové kategorii je plast běžný a nelze to mít výrobci za zlé.

 

Díky plastovému provedení bylo možné váhu celého zařízení dostat na 1,75 kg, což je vzhledem k úhlopříčce displeje 15,6″ velice pěkná hodnota. Celkové rozměry činí 357,2 x 230,4 x 19,9 mm (Šířka × Hloubka × Výška) a notebook je tedy poměrně skladný. Bez problémů jej lze vložit tedy do běžného batohu či brašny přes rameno. Během mého používání jsem jej přenášel v menším batohu, kam se vešel naprosto bez problémů.

Jedná se o klasické provedení notebooku, kdy se víko otevírá směrem dozadu. Na spodní části víka se nachází dvě malé dózičky, které po otevření doléhají na stůl a notebook tím pádem o nějaký ten kousek zvednou. Díky tomuto řešení je chlazení efektivnější a psaní na klávesnici pohodlnější, čímž se také výrobce chlubí.

 

V uzavřeném stavu notebooku si lze všimnout výdechů chlazení, které míří v otevřeném stavu směrem k displeji. Výdechy chlazení se nachází také na spodní část, kde jsou také výdechy dvou reproduktorů. Aby notebook neklouzal během práce po stole, tak výrobce na spodní část nalepil také gumový proužek a nožičky.

 

 

 

Displej, klávesnice a touchpad – stvořen pro práci

Ve světe mobilních telefonů mizí okraje displeje kolem displejů. Tento trend se však dostává také do oblasti notebooků, což je vidět právě i na VivoBooku 15. V otevřeném stavu máte k dispozici TFT TN displej s rozlišením FullHD (1920 x 1080 px) a úhlopříčkou 15,6“. Nasazen byl poměr stran 16:9 a výrobce se chlubí tenkostí rámečků 5,7 mm a 88% poměr displeje k tělu. U notebooků tento trend rozhodně vítám a výrobce chválím.

Jedná se o klasický displej, který není dotykový a v této cenové kategorii bych nečekal ani IPS panel. Zvolený TN panel má slušné pozorovací úhly, ale při pohledu ze stran je především černá barva dle očekávání taková vybledlá. Displej je tedy hezký, ale když nepočítám ztenčování rámečků, tak nadprůměrný rozhodně není – jednoduše odpovídá ceně.

 

 

Klávesnice:

Z klávesnice jsem však měl velice dobrý pocit. Všechny klávesy mají mezi sebou rozumné rozestupy a při stisku nejsou hlučné. Mřížka mezi klávesami nabízí jakýsi tečkovaný povrch, což přidává na elegantním dojmu. U mnou testované varianty jsou popisky kláves za dobrých světelných podmínek viditelné, ale za šera je to už horší a pokud neznáte umístění kláves z paměti, tak budete postrádat jejich podsvícení. Myslím si ale, že si během pár hodin každý na umístění zvykne. Podsvícení bude pravděpodobně dostupné u dražší konfigurace.

 

Velkou pochvalu si výrobce odnáší za klávesové zkratky pro rychlé ovládání hlasitosti, jasu či aktivaci/deaktivaci touchpadu. Dostalo se také na klávesu Fn, což řada uživatelů jistě ocení a pomocí zkratky Fn + pravý Enter rychle spustíte kalkulačku. Dostalo se i na numerický blok s čísly, na který jsem u jakéhokoliv notebooku přímo alergický, ale někteří jej jistě uvítají. Zapínací tlačítko notebooku se nachází vpravo nahoře, hned nad numerickým blokem, což je v posledních letech běžné.

 

 

Touchpad:

Nakonec se dostávám k touchpadu, který má dostatečně velkou plochu a jeho rozměry činí 105 x 74 mm. Jeho povrch je z příjemného lesklého plastu. I když touchpady používám nerad, tak ASUSu se vážně povedl. Díky dostatečným rozměrům a ideální citlivosti bez sebemenšího problému je možné kopírovat text, přesouvat soubory po celé šířce displeje a skvěle funguje také označení textu poklepáním na touchpad. Skvěle fungují také gesta tahy dvou prstů nahoru a dolů či do stran v internetových prohlížečích. Pruhy tlačítek fungují také bez naprostého problému a po jejich stisknutí lze slyšet klasické cvaknutí, ale to není nadměrně hlučné.

 

 

 

Konektivita a indikační diodky

Levý bok notebooku disponuje dvěma standardy USB 2.0 a poměrně netradičním umístěním bílých diod. Nejdříve jsem umístění diodek kritizoval, ale poté jsem si uvědomil, že to ASUS vlastně myslel dobře. Kdybych měl bílé diody na čelní části, tak by mi jejich bílá indikace mohla při práci ve večerních hodinách vadit.

 

Pravý bok notebooku v sobě ukrývá klasický kulatý AC nabíjecí konektor, jeden USB-A 3.1 a chválím také za oboustranný konektor USB-C 3.1, který lze využít třeba pro rychlý přenos souborů mezi mobilem a počítačem či nabíjení mobilu a jiného příslušenství. Testoval jsem jej s USB-C flash diskem a mobilem ASUS ZenFone 6, kdy vše fungovalo naprosto bez problémů včetně nabíjení mobilu. Na pravém boku se dále nachází klasické HDMI a konečně vidím i malý slot pro microSD karty. Není tedy třeba používat adaptéry, aby uživatel mohl použít microSD kartu z mobilu.

 

K připojení k internetu poslouží podpora 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítí (802.11a/b/g/n/ac). Citlivost antén je na velice dobré úrovni, notebook se k Wi-Fi síti spolehlivě připojil automaticky, hned při startu systému a od sítě se nijak neodpojoval. LAN port pro připojení internetu kabelem však budete hledat marně, ale vážně někdo ten port v dnešní době ještě potřebuje? Myslím si, že nikoliv. K dispozici je také Bluetooth 4.1, které jsem využíval pro posílání menších souborů mezi notebook a mobilem a bluetooth reproduktorem Beoplay P6. Využít jej však můžete třeba s bezdrátovými sluchátky.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon – zahraju si i nějakou hru?

Opět je dobré zmínit, že Vivobook 15 je k dispozici ve více konfiguracích. Mnou testovaná konfigurace VivoBook (X512UF-EJ041T) disponuje procesorem Intel Core i5-8250U osmé generace (14 nm, TDP 15W) se čtyřmi výpočetními a osmi logickými jádry. Základní takt procesoru je 1,8 GHz a umožněno je tedy jej krátkodobě navýšit až na 3,4 GHz.

Výsledek testu GeekBench 5

 

 

RAM a disky:

K dispozici je 8 GB RAM, což je pro běžnou práci a zábavu dostačující. Je dobré také zmínit, že z toho jsou 4 GB RAM integrované v základní desce. Vyměnitelný slot disponuje zbytkem 4 GB RAM DDR4-2400 a v případě potřeby by byl možný také upgrade paměti. Dle dostupných informací na stránkách výrobce je možné kapacitu RAM navýšit až na 16 GB.

Výsledek testu Novabench

 

Co se úložiště týče, tak v mé konfiguraci se nacházel 128 GB SSD disk SanDisk SD9SN8W128G1102. Díky rozhraní M.2 se standardem SATA 3.3 se tedy nejedná o nejrychlejší SSD na trhu, ale vzhledem k ceně je běžné a používání celého notebooku bylo velice svižné. SSD doplňuje také klasický 2.5“ plotnový disk (HDD) TOSHIBA MQ04ABF100 (5400 ot./min.). Ten mi po dobu testování sloužil pro skladování filmů, seriálů, fotek, ale velmi dobře zvládal ukládání instalací her a náročných aplikací. Oba disky je možné časem upgradovat, což v dnešní době není drahá záležitost.

 

 

Grafické karty:

Konečně se dostávám také ke grafickým kartám. Ano, mluvím v množném čísle. V mé konfiguraci notebook nabízel integrovanou grafickou kartu Intel UHD Graphics 620. Ta si z operační paměti RAM ukrojila 1 GB a byla taktována na 400 MHz. Tento čip je využíván pro běžné pracovní nasazení, kde je jeho výkon dostačující.

 

Při náročnějším použití slouží NVIDIA GeForce MX130 s vlastní 2 GB pamětí GDDR5 SDRAM. Samotný grafický výkon není nijak oslnivý, ale opět je nutné se podívat na stanovenou cenu notebooku. Během mého používání jsem hrál také hry Hellblade, FarCry Primal, Resident Evil 7 Biohazard a Tomb Raider, kdy bylo možné všechny hry hrát na nižší grafické nastavení, jak jsem očekával. Fortnite je však možné hrát na střední grafické nastavení a během mého používání jsem nahrál v této hře několik hodin.

 

Hodnocení výkonu:

Výkon notebooku je tedy vzhledem k ceně dostačující. Při běžné práci v internetovém prohlížeči, emailovém klientu, Microsoftu Wordu a také Adobe Photoshop CC jsem neměl žádný problém a vše fungovalo bez záseků. Hraní her jsem si také užil, ale logicky je nutné počítat s nižším grafickým nastavením. Herní notebooky jsou přeci jen cenovkou někde úplně jinde.

 

 

 

Jak funguje chlazení notebooku? Je hlučný?

ASUS Vivobook 15 jsem během mého testování rozhodně nešetřil a každý den jsem jej používal jako primární zařízení. Výrobci se chlazení celého notebooku opravdu povedlo a při běžném pracovním nasazení je chod naprosto tichý. Dokonce i při práci ve Photoshopu a hromadě spuštěných aplikací. Nestane se tedy, že by při sledování filmů byl slyšet hluk ventilátoru.

Když jsem však hrál hry, tak ventilátor již slyšet byl, ale nejednalo se o žádný velký hluk. Chlazení je vážně efektivní a ani po dlouhém hraní her nebylo cítit přehřívá. Jen na pravé části klávesnice bylo po opravdu velkém zatížení cítit teplo, ale ne nijak nadprůměrné. Při velkém zatížení pevného disku, kdy jsem mu vážně dal zabrat bylo cítit lehké zahřívání pravé části, hned vedle touchpadu, kde se HDD pravděpodobně nachází.

 

 

 

Operační systém – Office zdarma?

V mé konfiguraci se ve Vivobooku 15 nacházel operační systém Windows 10 Home, ale v některých (dražších) konfiguracích můžete narazit také na edici Windows 10 Pro. Systém mi po celou dobu především díky SSD disku fungoval nádherně svižně a zpomalování jsem nezaznamenal ani při instalování větších aktualizací systému na pozadí.

 

Velmi mile překvapen jsem byl tím, když se mi po všech velkých aktualizacích aktivoval kancelářský balík Office 365 ProPlus. Je tedy zvláštní, že se tím výrobce v produktových materiálech a ani na oficiálních stránkách nikde nechlubí. Je tedy otázkou, jestli se licence k Office 365 bude vyskytovat u každého prodaného kusu VivoBooku 15 či jen u mého kusu? Nebo se jedná jen o chvilkovou akci?

 

Systém si s ovladači hardwaru od výrobce rozuměl také dobře a neviděl jsem žádnou modrou obrazovku a nenarazil ani na samovolné restarty. Vše fungovalo spolehlivě a byl jsem spokojený. V systému se nachází také aplikace pro nastavení kláves Fn a řady F1-F12, Giftbox s možností stažení dalších aplikací se slevou, aplikace MyASUS pro diagnostiku hardwaru a případnou podporu a nakonec aplikace s manuály.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř notebooku se nachází Li-Ion akumulátor s kapacitou 32 Wh. Akumulátor je dvoučlánkový a bohužel je také uživatelsky nevyjímatelný. Je velká škoda, že se trend nevyjímatelných akumulátorů uchytil i v segmentu notebooků… Co se samotné kapacity týče, tak když se podívám na jiné notebooky se stejně velkou úhlopříčkou displeje, tak často mají větší akumulátory, ale na druhou stranu dostanete díky nižší kapacitě baterie nižší váhu celého zařízení.

 

Během mého testování jsem zkoušel práci v internetovém prohlížeči s redakčním systémem, sníženým jasem a psaním v aplikaci Microsoft Word. Výdrž se na jedno nabití vyšplhala přibližně na 4 hodiny a 10 minut. Sledování filmů z HDD na maximální jas pak notebook vydržel kolem 3 hodin a 20 minut. Dobré je také zmínit, že výdrž může být časem ovlivněna aktualizacemi systému.

Výdrž je tedy spíše průměrná, ale pokud si notebook budete chtít vzít třeba do školy či zaměstnání, kde je zásuvek pomálu, tak využít můžete efektivních režimů napájení. Ty se nachází přímo v systému Windows 10, hned po rozkliknutí ikonky baterie v liště můžete posuvníkem nastavit výkon notebooku tak, aby byla spotřeba minimální.

 

Rychlost nabíjení je velice dobrá a originálním 65 W adaptérem v balení se akumulátor z takřka úplného vybití do 100% nabil za přibližně jednu hodinu při práci ve Wordu. Kdybych však byl náročnější, tak nabíjení může být pomalejší.

Nabíjecí adaptér není moc těžký a pro cestování je tedy ideální.  Díky suchému zipu lze kabel jednoduše smotat a zapnout, aby v batohu či brašně nedělal neplechu. Kabel je také dostatečně dlouhý a pochválit musím také samotnou koncovku, která se připojuje do notebooku. Je ve tvaru L a při používání připojené myši vedle mi nijak nepřekáží.

 

 

 

Zvuk a webkamera

Výdechy reproduktorů se nachází na spodní části, kde však nejsou tlumeny díky zdvihu gumových nožiček. Nelze však očekávat dech beroucího hudebníka, který by měl výborné basy. Reproduktory se skutečně snaží, ale basové podání je spíše tlumené. Na druhou stranu zklamaný jsem rozhodně nebyl a pro přehrávání filmů či hraní her jsou reproduktory dostačující.

 

Pravý bok notebooku v sobě ukrývá také 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, reproduktorů či jiného příslušenství. Z jeho kvalit jsem byl taktéž spokojený a používal jsem jej denně. V nabídce Start najdete také předinstalovanou aplikaci Realtek Audio Console, kde se nachází nastavení vyváženosti zvuku do reproduktorů, sluchátek a dostalo se i na nastavení mikrofonu.

Webkamera se nachází v tenkém rámečku nad displejem. Nabízí opravdu průměrnou HD kvalitu (720p), ale pro běžné videohovory po Skypu, Messengeru či jiné aplikaci je naprosto postačující. Tedy co se dobrých světelných podmínek týče. V šeru kvalita rapidně upadá a je lepší si rozsvítit. Aktivní kamerku signalizuje také bílá indikační diodka, která ve večerních hodinách může očím trochu vadit.

 

 

 

Závěr – ideální stroj pro práci?

Dostávám se k závěru této recenze. Mnou testovaná konfigurace notebooku ASUS VivoBook 15 (X512UF-EJ041T) s procesorem Intel Core i5-8250U, 8 GB RAM, 128 GB SSD a 1 TB HDD se v době testovaní pohybovala kolem 16-17 000 Kč. Za danou cenu se jedná o vhodný notebook pro práci a nějaké to lehčí hraní her. Notebook zaujal svým líbivým designem a velice pěkným zpracováním, nízkou váhou a ideálními rozměry, displejem s minimalizací rámečků a efektivním chlazením.

Neuškodil by mu však lepší IPS panel displeje a podsvícena klávesnice, protože popisky kláves jsou za šera hůře čitelné. Osobně však s tím v této cenové kategorii nemám velký problém. Brzy se však snad dočkáme i vybavenějších konfigurací. Některé e-shopy již nabízí model VivoBook S15 (S530FA-BQ049R) s IPS displejem, podsvícenou klávesnicí a 256 GB SSD.

Když to tedy shrnu, tak jsem VivoBook 15 především chválil a dle mého názoru se jedná o vydařeného kandidáta nižší střední třídy a pokud nejste náročnými hráči, ale chcete především pracovat, tak jej mohu doporučit.

 

Co se mi líbí?

  • Líbivý design
  • Nízká váha a rozměry
  • Tenké rámečky FullHD displeje
  • USB-C konektor
  • Office 365 licence
  • Rychlé nabíjení
  • Efektivní chlazení
  • Příjemná cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Čitelnost kláves za šera mohla být lepší
  • Někdo by raději IPS panel

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*