ASUS ROG Zephyrus S GX502GW – Tenký herní notebook (RECENZE)

ROG (Republic of Gamers) je známá herní značky společnosti ASUS. Pod touto značkou najdeme na trhu zajímavé herní stroje, příslušenství a také herní smartphone. V této recenzi jsem se podíval na nabušený herní notebook ASUS ROG Zephyrus S GX502GW, který je vhodný pro nejnáročnější herní tituly. Díky příjemným rozměrům a váze jej lze snadno přenášet a hrát i pracovat můžete odkudkoli.

 

 

Dostupné konfigurace

Na oficiálních stránkách výrobce se můžete dočíst, že notebook je k dispozici ve více konfiguracích. Mnou testovaná varianta ASUS ROG Zephyrus S GX502GW-ES004T je vybavenější a nabízí grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 2070. Tato varianta se na našem trhu v době testování pohybovala za cenu lehce pod 59 000 Kč.

V prodeji je již také levnější varianta, která nabízí o něco slabší grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 2060. Ta nese název ASUS ROG Zephyrus S GX502GV-ES004T a v době psaní recenze se prodávala lehce pod 50 000 Kč

Na e-shopech jsem však našel i třetí a nejdražší konfiguraci ASUS ROG Zephyrus S GX502GW-ES038. Ta nabízí 32 GB paměti RAM a 1 TB SSD disk. Cena se pohybovala kolem 67 000 Kč.

 

 

 

Design, konstrukce a konektory – zahrajete si i na cestách

ROG Zephyrus S GX502GW patří mezi kompaktní herní notebooky. Jsem rád, že konečně jsme v době, kdy i herní stroj může vypadat dobře a je možné jej pohodlně přenášet. Celkové rozměry činí 360 x 252 x 18.9 mm a notebook váží 2 kg.

Během mého používání jsem notebook velice často přenášel v běžném batohu, kde měl svou přihrádku a s rozměry či váhou jsem neměl žádné problémy. Jedná se tedy o vhodný notebook, který si můžete brát do práce, do školy a hry si zahrajete třeba i v deštivých dnech na chalupě.

Podsvětlené logo na víku notebooku ve tmě

 

Výrobce si zaslouží velkou pochvalu za opravdu tenké víko displeje, které díky použité magnéziové slitině působí velice kvalitním dojmem. Celé víko je možné otevřít jedním prstem a v otevřeném stavu se zadní část notebooku lehce nadzvedne. Nadzvednutí si lze všimnout z boků, kde se nachází barevné diody a také zezadu. Díky tomuto řešení je zajištěno lepší proudění vzduchu a chlazení celého zařízení je tedy efektivnější.

V otevřeném stavu se naskytne pohled na opravdu hezký displej s minimalizací rámečků. Jedná se o moderní trend, který především ve světě notebooků jen vítám. Povrchová úprava základny vypadá moc dobře a nechybí ani potřebná konektorová výbava. Levá část v sobě ukrývá kulatý nabíjecí konektor, LAN, klasické HDMI, jedno USB 3.2 (Gen2) a dva audio konektory s kvalitnějším zvukovým výstupem. Pravý bok nabízí dva USB 3.2 (Gen1) a USB-C 3.1 (Gen2). Po konektorové stránce je notebook vybaven dobře a USB-C bez problémů zvládá přenos obrazu, což jsem využíval poměrně často. Někdo však může postrádat slot pro paměťové karty.

Na spodní části notebooku si lze všimnout různých štítků a také gumových pruhů, které konstrukci drží prvně na stole. Chválím také za dvířka, která je možné za použití šroubováků vyjmout a udělat upgrade hardwaru. Dostalo se i na dva stereo reproduktory.

Svit barevných diod na bocích ve tmě – barvy lze měnit/mění se automaticky

 

 

 

 

Displej, klávesnice a touchpad

ROG Zephyrus S GX502 nabízí 15,6” (palce) IPS displej s FullHD rozlišením (1920 x 1080 px). Výrobce se také pod displejem chlubí nálepkou značící rychlou 144 Hz obnovovací frekvenci displeje s odezvou 3ms. Na nálepce si také lze všimnout slibované technologie G-SYNC od NVIDIE. Ta se stará o rychlejší zobrazování objektů, jejich vyšší ostrost a plynulejší zážitek z hraní her.

 

IPS displej dosahuje opravdu velice dobrých kvalit a pozorovací úhly jsou jedním slovem výborné. S jasem jsem neměl žádné problémy a pochvaloval jsem si i barevné podání. To si lze přizpůsobovat dle svých potřeb, a to v předinstalované aplikaci ROG Game Visual, kde jsou již přednastavené režimy pro hraní her, sledování filmů a dalších aktivit. Sáhnout můžete také po posuvníku a barvy si upravit manuálně. Ovládání aplikace je příjemné a výrobce si za ní odnáší pochvalu.

 

 

 

 

Klávesnice a touchpad:

Stisk kláves je velice příjemný a nejedná se o klávesnici vhodnou nejen pro hraní her, ale také pro práci a notebook jsem denně používal také pro psaní článků. Všechny klávesy mají mezi sebou dostatečné rozestupy, nechybí klávesa FN pro využívání zkratek pro ovládání prvků přehrávače či třeba jasu displeje.

Na klávese F5 si lze také všimnout ikony větráčku a za použití zkratky FN+F5 můžete rychle upravovat režimy výkonu mezi Silent, Performance a Turbo. Nad klávesou řadou F1-F12 se nachází také čtveřice kláves pro ovládání hlasitosti, rychlou aktivaci/deaktivaci mikrofonu a klávesa s logem ROG pro rychlé spuštění aplikace Armoury Crate. Funkci této klávesy si také můžete upravit.

Nebyl by to správný herní notebook bez podsvícené klávesnice. Klávesy jsou tedy vidět i v úplné tmě a jejich barvu podsvícení si můžete měnit podle sebe. K dispozici jsou také různé efekty a notebook ve tmě vypadá vážně pěkně.

Numerický blok však na tomto notebooku budete hledat marně. Já jej nesnáším u každého notebooku, takže jsem jen rád, že ta ohyzdnost na tak krásném notebooku není. Mohou se však najít uživatelé, kteří jej budou postrádat.

 

 

Touchpad je umístěn ideálně a to samé si dovoluji říci i o jeho rozměrech. Jeho citlivost je přednastavena ideálně a výborně fungují i gesta dvěma prsty. Používal jsem tedy známé gesto pro rolování stránek dolů a nahoru, do stran, zvětšoval si stránky roztažením dvou prstu, jak to můžete znát na mobilu a funguje i klasické poklepání. Na spodní části touchpadu se nachází také tradiční dvě tlačítka a jejich stisk není nijak nadměrně hlučný.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Notebook je po stránce konektivity vybaven dostatečně a nechybí tedy standard 2,4 GHz Wi-Fi, ale také 5 GHz Wi-Fi sítě (802.11 b/g/n/ac). S citlivostí antén jsem neměl sebemenší problémy a rychlost připojení byla stabilní, což je u hraní online her důležité. Pokud se budete chtít připojit k internetu skrze kabel, tak na levém boku notebooku je již zmíněný LAN. Ten  se ve světě počítačů pomalu vytrácí a drtivá většina uživatelů jej nepotřebuje, ale pokud chcete opravdu stabilní a rychlé připojení k internetu, tak je kabel stále nenahraditelný.

Dále nechybí nejnovější verze Bluetooth 5.0 pro využívání bezdrátového příslušenství. Během mého testování jsem jej používal poměrně často k odesílání/přijímání souborů s mobily různých značek, ale také s bezdrátovými sluchátky Sennheiser HD 4.50BTNC. Spárování bezdrátových sluchátek proběhlo bez problémů a poslech hudby nebyl nijak trhaný.

  • LAN: RealTek Semiconductor RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC
  • Wi-Fi: Intel Wireless-AC 9560

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon – výkon pro náročné hry

Mnou testovaná konfigurace ROG Zephyrus S GX502GW nabízí nekompromisní výkon pro hraní těch nejnáročnějších herních titulů. Nasazen byl tedy šestijádrový procesor Intel Core i7-9750H se základním taktem 2,6 GHz a TurboBoostem až do 4,5 GHz. Má TDP 45W a byl vyroben 14 nm technologií.

Podrobnosti v HWiNFO
Výsledky testu GeekBench 5

 

Notebook má v obou konfiguracích integrovaných 16 GB paměti RAM DDR4 2666MHz. Kdyby to nestačilo, tak do volného slotu můžete vložit další paměti RAM. Co se grafických karet týče, tak pro méně náročné aplikace poslouží dobře integrovaná grafika Intel UHD Graphics 630 s 1 GB pamětí. O hry a náročné aplikace se stará grafika NVIDIA GeForce RTX 2070 s pamětí 8GB GDDR6 VRAM. Nechybí tedy i již zmíněná technologie G-SYNC.

Pro aplikace, hry a data slouží 512 GB SSD. Jedná se o disk INTEL SSDPEKNW512G8 a podle HWiNFO s počítačem komunikuje díky protokolu NVMe. Rozhodně se tedy nejedná o nejrychlejší SSD na trhu, ale drtivé většině uživatelům postačí. Notebook by dle videích na YouTube měl mít také dva SSD sloty, takže si časem můžete další bez problémů přidat. Současný disk je možné také bez problémů vyměnit.

 

Hodnocení výkonu

Během mého testování jsem notebook používal denně pro práci, ale také hraní her. S výkonem jsem byl naprosto spokojený a hrál jsem Metro Exodus, Far Cry 5, Far Cry Primal, Hellblade: Senua’s Sacrifice a nahrál jsem několik hodin ve hře Fortnite. Všechny zmíněné hry jsem si užil na maximální možné grafické nastavení bez sebemenších záseků a jiných problémů.

Výkon notebooku je tedy dostačující pro všechny současné AAA tituly. Hraní her je opravdovým zážitkem, který si i díky krásnému 144 Hz IPS displeji a G-SYNC technologii určitě užijete. Pokud by výkon časem nestačil, tak si paměti RAM a SSD můžete bez problémů navýšit.

Výsledky testu Novabench

 

 

 

A co chlazení? Je to hlučný stroj?

Notebook je v běžném pracovním chodu chladný a tichý, což při práci rozhodně oceníte. Záleží však hodně na tom, jakou aplikaci budete používat. Pokud budete používat jen výkon integrované grafické karty, tak žádný hluk neuslyšíte. V TurboBoost režimu se však výkon navýší a při hraní her ventilátory rozhodně slyšet budete. Chlazení je velice efektivní a ani po několikahodinovém hraní náročných her na maximální grafické detaily jsem necítil pálení klávesnice, jak je u některých notebooků s podobnou tloušťkou zvykem. V noci zaujmout také diody na levém a pravém boku.

 

 

 

Operační systém – prodloužení záruky zdarma?

ASUS ROG Zephyrus SGX502GW v mnou testované konfigurace v sobě měl předinstalovaný operační systém Windows 10 Home 64bit. Systém mi po celou dobu fungoval spolehlivě a nádherně svižně. Spouštění her, Photoshopu a dalších náročných aplikací bylo velmi rychlé a byl jsem naprosto spokojený.

 

Po vybalení z krabice doporučuji stáhnout všechny dostupné aktualizace, protože jsem jich ve Windows Update měl opravdu mnoho a jsou velice důležité. Stáhl se mi nový build systému na 1903 a dostal jsem nejnovější ovladače grafické karty NVIDIA. Po všech aktualizacích se zobrazila také notifikace, která upozornila na to, že si registrací zařízení můžete prodloužit záruku zdarma.

V systému se nenacházejí žádné zbytečné aplikace, tedy když nepočítám nesmyslné aplikace, které do systému instaluje už Microsoft. Ty je však možné odinstalovat. ASUS do systému nainstaloval hlavně již zmíněnou aplikaci Armoury Create. Prostředí celé aplikace je v češtině a slouží k nastavení kláves, touchpadu, k ovlivnění výkonu, vymazání vyrovnávací paměti a k různým přehledům o výkonu.

 

 

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Notebook v sobě ukrývá uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s překvapivě vysokou kapacitou 76 Wh. Pokud na notebooku hodláte především hrát hry, tak výdrž na jedno nabití asi řešit nebudete, protože se hraním her žádný notebook moc dlouho nevydrží nabitý.

 

Při pracovním nasazením se spuštěným internetovým prohlížečem, e-mailovým klientem, s hudbou ve sluchátkách a práci ve Wordu je notebook na jedno nabití schopen vydržet kolem 5 hodin a 20 minut. Záleží však jen na tom, jaké aplikace budete používat. Pokud nebudete využívat výkonu grafické karty NVIDIA a budete v Silent režimu, tak je výdrž vzhledem k tak výkonným komponentům velice dobrá.

Nabíjecí konektor se nachází na levém boku notebooku a koncovka je ve tvaru “L”, takže kabel je odváděn podél těla notebooku dozadu. Při hraní her tedy kabel nijak nepřekáží. Tak výkonný stroj pochopitelně potřebuje pořádný nabíjecí adaptér. V balení se nachází celkem rozměrná cihla s výkonem 230 W. Dostatečně dlouhý je také kabel, který je možné smotat a zapnout suchým zipem, aby v batohu nedělal neplechu.

Některé může také potěšit možnost využití oboustranného USB-C konektoru k nabíjení notebooku. Podporuje 65 W rychlé nabíjení a ASUS již prodává adaptér právě s USB-C. Já konektor však často využíval k nabíjení mobilů a rychlému přenosu větších souborů mezi mobilem a počítačem.

 

 

 

Zvuk a webkamera – skvělý hudebník

Notebooku nabízí dva stereo reproduktory, které se nachází na spodní části základny. Ze zvuku jsem byl velice mile překvapen a dovolím si říci, že každý bude s hlasitostí a zvukovou kvalitou spokojený. O úpravu se stará Sonic Studio 3 a zvuk si můžete manuálně upravit. Reproduktory tedy hodnotím velmi kladně a dovolím si říci, že jsou nadprůměrné a nechybí jim i důraz basů.

Používá dnes u notebooků vůbec někdo webkamery? Drtivá většina hráčů je pravděpodobně nepoužívá a streameři her si dokupují kvalitnější externí kamery. Výrobce se tedy zaměřil především na zeštíhlení rámečků kolem displeje, takže webkameru do rámečku vůbec nedal. V balení však najdete malou krabičku, kde se nachází externí webkamera. Můžete si ji snadno připnout na víko notebooku a připojit do USB konektoru. Kvalita kamery je na vyšší úrovni, než titěrné integrované kamery. Video lze pořídit ve FullHD rozlišení a pokud budete potřebovat videohovory a pořídit základní fotky, tak budete s kvalitou spokojeni.

 

 

 

Závěr – pro opravdové hráče?

ASUS ROG Zephyrus S GX502GW si v této recenzi vedl velice dobře. Nabízí výborné konstrukční zpracování, líbivý design, podsvícenou klávesnici, nadprůměrné stereo reproduktory a především nekompromisní výkon.

Pokud hledáte pořádný herní stroj, který si však můžete vzít na cesty a nabízí příjemné rozměry, tak se může jednat o vhodného kandidáta. Pokud však nepotřebujete nejvýkonnější grafickou kartu, tak můžete ušetřit a podívat se po levnější konfiguraci ROG Zephyrus S GX502GV.

Notebook si vedl v testování sice skvěle, ale přeci jen se najdou i nějaké ty drobnosti. Někteří mohou postrádat slot pro paměťové karty, ale i ten lze dokoupit za drobné v externí USB podobě. Numerický blok kláves může někomu také chybět, ale díky jeho odstranění jsou rozměry notebooku tak příjemné, což je dle mého notebooku podstatnější. 

 

 

Co se mi líbí?

  • Výborné konstrukční zpracování
  • Příjemné rozměry a 2 kg váha
  • Slušná konektorová výbava
  • Hezký 144 Hz IPS displej
  • Výkon pro hraní nejnáročnějších her
  • Efektivní chlazení
  • Snadný upgrade RAM a SSD
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Možnost nabíjet USB-C konektorem
  • Skvělé reproduktory

 

Co se mi nelíbí?

  • Nemá slot pro microSD karty
  • Někdo může postrádat numerický blok kláves

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*