Android 9.0 agresivně zavírá aplikace a nefungují notifikace? Jak problém vyřešit?

Problém dnešních mobilních telefonů je ve výdrži na jedno nabití. Kapacita samotných akumulátorů se sice v některých případech navyšuje, ale navyšuje se také výkon, naše nároky, máme v mobilech stále více aplikací a zvětšující se úhlopříčky displejů, které výdrži také zrovna nepomáhají.

Řada výrobců se snaží výdrž na jedno nabití řešit pomocí softwarového řešení. U některých mobilů výborná optimalizace systému skutečně funguje, ale v posledních dvou letech se rozmáhá agresivní ukončování aplikací běžících na pozadí, což byl problém především výrobce Huawei v loňském roce a levnějších modelů Nokia.

Android 9.0 Pie je moderním systémem, který se také snaží šetřit energii a nabídnout tak vyšší výdrž na jedno nabití. Bohužel na některých mobilech můžete narazit na stejné problémy, jako měla nadstavba EMUI u mobilů Huawei/Honor v loni. Aplikace se agresivně ukončují, nefungují notifikace (upozornění z aplikací) anebo se ukončuje přehrávání online rádia a další problémy.

Existují však řešení, která můžete vyzkoušet. Na každém mobilu se může Android 9.0 chovat trochu odlišně. Návod níže byl popsán podle čistého systému na mobilu Nokia 7.1.

Nejdříve zkontrolujte oprávnění aplikace:

Někdy se může stát, že aplikace potřebuje udělit oprávnění k notifikacím. Pokud tedy notifikace nefungují, tak si nejdříve dle postupu níže vše řádně zkontrolujte.

  • Klepněte dlouze na ikonku aplikace a následně na: Informace o aplikaci
  • Nyní zkontrolujte, jestli máte dobře nastavená oznámení a oprávnění
  • Pokud máte problémy s aplikací využívající připojení k internetu (téměř každá aplikace), tak zkontrolujte využívání dat. V mém případě nastal problém u aplikace Evropa 2, kdy systém blokoval přístup dat do aplikace přibližně po 10 minutách poslechu rádia. V kolonce: Využití dat aplikací tedy stačí povolit neomezené využívání.
  • Po úspěšném nastavení doporučuji restartovat zařízení.

 

Umírněte úsporu energie:

Zkontrolovat můžete také optimalizaci výdrže baterie. Tato funkce v Androidu umožňuje ukončovat a mírnit běh aplikací, což má právě často za následek nefunkční či opožděný příjem notifikací z aplikace Messenger, Outlook a řady dalších. Vyzkoušet tedy můžete postup níže.

  • Přejděte do nastavení telefonu
  • V kolonce pro vyhledávání najděte: Optimalizace výdrže
  • Vyčkejte, než systém ověří všechny aplikace. Pokud máte v mobilu opravdu mnoho aplikací, tak v některých případech to může trvat i pár minut.
  • Nyní máte přehled, které aplikace nejsou optimalizované, což znamená, že systém nijak neovlivňuje jejich běh. Pokud chcete, aby systém neovlivňoval i jiné aplikace, tak stačí zobrazit všechny aplikace, najít požadovanou aplikaci, klepnout na její název a zvolit neoptimalizovat.

  • Po úspěšném nastavení doporučuji restartovat zařízení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*