Alcatel Link Zone W40V – Kapesní Wi-Fi router na LTE SIM (RECENZE)

Bude to více jak půl roku, co jsem řešil, jak se při mé práci připojit ke kvalitnímu internetu a to kdekoliv v Evropě na všech mých zařízeních. Bylo to v době, kdy jsem vlastnil mobilní telefon Xiaomi Mi5, který nepodporoval všechna evropská pásma LTE (venkovské pásmo 800 MHz). Jelikož oba sloty na SIM byli obsazeny soukromým a firemním číslem a internet jsem potřeboval na více zařízeních, tak jsem musel hledat Wi-Fi router na další SIM kartu.

Ani jeden z mých operátorů (SIMek v mobilu) mi nenabízel výhodné podmínky balíčků pro používání internetu po celé EU. Našel jsem si tedy konkurenčního operátora, který měl nabídku mnohem lepší (jeho SIM jsem vložil do routeru). Ano, podmínky se po zrušení roamingu změnili, ale stále to neřeší vysokou spotřebu baterie mobilu po vytvoření hotspotu, abych se mohl připojit na více zařízeních. Procenta na baterii telefonu tedy mizí doslova před očima. Proto jsem začal pokukovat po kapesních Wi-Fi routerech s plnou podporou LTE. Na trhu jich je samozřejmě více za různé ceny a různými funkcemi navíc, čímž se výrobci snaží v některých případech obhájit vyšší cenu. Nechtělo se mi moc utrácet, protože se mi to zdálo zbytečné a sáhl jsem tedy po Wi-Fi routeru Alcatel Wi-Fi Link Zone W40V. Proč zrovna tento model? Jednoznačně rozhodla cena 1599 Kč. Dále osobní zkušenost s tímto výrobcem, který dokáže vyrobit zajímavá zařízení za velmi příjemnou cenu.

 

 

Specifikace:

 • Celý název: Alcatel Link Zone W40V
 • Rozměry: 87,6 x 59,6 x 12,6 mm
 • Váha: 90 g
 • Baterie: Li-Ion článek s kapacitou 1800 mAh, výdrž na jedno nabití 8 hodin (záleží na počtu připojených zařízení), Doba nabíjení: kolem 2,5 hodiny
 • Malý displej
 • GSM (2G) 850/900/1800/1900 MHz
 • UMTS (3G) 900/1800/2100 MHz
 • LTE (4G) 800/900/1800/2100/2600 MHz (CAT4-150 Mb/s)
 • Cena: Kolem 1600 Kč

 

 

Obsah balení – Opravdu nic zajímavého

V balení Wi-Fi routeru nenajdeme nic výjimečného. V balení se nachází router, nějaké ty návody a informace o certifikátech, které potvrzují dodržení norem. Pochopitelně nesmí chybět ani 1A nabíjecí adaptér a MicroUSB kabel.

 

 

První dojmy a design – Hezky padne do kapes

První dojem hned po vybalení přístroje z krabičky byl velmi kladný a to hned z několika důvodů. Velikost samotného přístroje, která se dá přirovnat k velikosti kreditní karty. Samozřejmě je o něco tlustší, než kreditní karta (12,6 mm). Dále rozhodně potěšila váha routeru, která činí krásných 90 gramů. Po strčení do kapsy téměř vůbec necítíte, že jej máte.  Router je krásně oválný a nikde nenarazíte na žádné ostré hrany, které by mohli být po jeho uchopení v kapse nepříjemné.

Za tvar routeru musím výrobce opravdu moc pochválit, protože si na kapsu můžete bez problémů i sednout. Nebude vás nic bodat a oděv se nepoškodí. Celý router je z tvrdého plastu v matné černé barvě. Pokud ho máte zrovna někde položený na stole, tak neulpívají na něm žádné otisky a viditelné nečistoty. Plast se zdá být i celkem dost odolný. Jelikož mi osobně několikrát upadl na hrubý terén a to i z větší výšky, tak vypadá stále velice zachovale. I po několika ošklivých pádech vypadá a funguje stále výborně.

 

 

Na čelní straně se nachází informační displej, který nabízí jen a pouze čtyři ikonky. Ty nás informují o příjmu signálu, stavu Wi-Fi, doručených SMS na SIM v routeru a stavu baterie. Toto řešení je zřejmě opravdu šetrné k baterii samotného přístroje. OLED displej jako je u některých konkurenčních přístrojů zde nenajdeme. V dolní boční části přístroje je uprostřed nabíjecí konektor MicroUSB. Na horní straně najdeme jedno delší kolébkové tlačítko na zapnutí/vypnutí přístroje delším stiskem.

Pravá strana tlačítka slouží k používání funkce WPS. Boční strany jsou prázdné. V pravém dolním rohu je pouze výřez pro nehet a slouží ke snadnému sejmutí zadního krytu. Pod ním se ukrývá vyměnitelný Li-ion článek (baterie) s kapacitou 1800 mAh. Pokud vyjmete i samotnou baterii, tak objevíte sloty pro vložení Micro SIM karty a Micro SD karty do maximální kapacity 32 GB. Na spodní hraně krytu je štítek s jednoduchým znázorněním, jak správně vložit SIM a paměťovou kartu a malý štítek s přednastaveným názvem Wi-Fi sítě a přístupovým heslem. Tyto údaje z bezpečnostních důvodů doporučuji hned po prvním spuštění změnit. Pokud dojde k zapomenutí hesla, tak přístroj jednoduše vyresetujete do továrního nastavení, kdy se jméno sítě a heslo vrátí automaticky na to výchozí (napsané na již zmiňovaném štítku). O tom ale níže…

 

První spuštění a nastavení – Nic složitého

Do routeru jednoduše vložíte Micro SIM kartu  popř.  ještě Micro SD kartu a zapnete jej.  Na co je ve Wi-Fi routeru paměťová karta? S vloženou paměťovou kartou se po připojení k PC router chová jako klasický Flash disk. Máte tedy možnost přenášet či zálohovat data.

K jednoduchému nastavení routeru máte dvě možnosti. Zapněte router a přihlaste se k Wi-Fi síti, která se vytvoří během cca 15 vteřin. Všechny potřebné údaje včetně hesla k vytvořené Wi-Fi naleznete na štítku pod baterií. Nyní musíte nastavit bezpečnost routeru tak, že do adresního řádku prohlížeče zadáte adresu http://192.168.1.1 a potvrdíte. Načte se konfigurační stránka se základními údaji o zařízení. Ihned vidíte název operátora, sílu signálu, typ sítě ke které jste připojeni a procentuální stav baterie. Také vidíte počet připojených zařízení. Nebo si snadno stáhněte z Obchodu Play (Android) či App Storu (iOS) aplikaci Alcatel Link APP k ovládání a nastavení routeru. V obou případech musíte být samozřejmě již připojeni k síti vytvořené routerem.

V aplikaci či prohlížeči lze změnit název a heslo Wi-Fi sítě a to z bezpečnostních důvodů doporučuji. Máte možnost měnit nastavení zabezpečení, kontrolovat již připojená zařízení a ty následně zablokovat nebo jen přejmenovat pro snazší identifikaci. Můžete také číst přijaté SMS zprávy (na SIM kartě v routeru) a skrze vloženou SIM na ně odepsat. Pochopitelně lze kontrolovat spotřeby dat a různě celou vaši sít konfigurovat. To doporučím rozhodně těm zdatnějším, ale pokud se něco pokazí není nic snazšího, než podržet vypínací tlačítko po dobu cca 10 vteřin a router se vyrestartuje do továrního nastavení. Pak můžete začít od začátku.

Pro veškeré nastavení doporučuji stažení již zmíněné aplikace, protože máte širší možnosti. Potěší možnost zálohování a obnovení nastavení. To se může hodit, když někdy v budoucnu budete muset provést obnovení do továrního nastavení následně veškeré nastavení během okamžiku obnovíte. Za tuto možnost výrobce chválím. Nechybí ani možnost restartování, vypnutí či celý router uvést do úsporného režimu. To vše pohodlně z aplikace bez nutnosti sahání na router.

Výrobce ale nepochválím za chybu s přihlášením do routeru. Občas se stane, že stránka s adresou a bohužel i aplikace odmítne přihlášení do administrace. To je opravdu nepříjemné … Router je nutné restartovat. Snad výrobce tuto chybu napraví v aktualizacích. Naštěstí se to stává jen velmi zřídka.

 

Informační displej:

Displej na přední straně obsahuje jen čtyry kontrolky. První s informací o mobilním signálu, druhá o aktivní Wi-Fi, třetí přijaté SMS a poslední kontrolka slouží pro kontrolu stavu baterie. Pokud tedy zapnete zařízení, tak se rozsvítí všechny kontrolky na krátký okamžik. Hned poté zhasnou a displej vám modrým světlem kontrolky signálu dává vědět, že se právě připojil k síti. Po cca 10 vteřinách se rozsvítí kontrolka Wi-Fi, která oznamuje spuštění sítě. Jestliže je na SIM kartě přijata SMS, kterou jste ještě nečetli, svítí modře i tato ikona. Kontrolka baterie pouze bliká modře v intervalu mezi 3 až 5 vteřin.

Jelikož ale zařízení disponuje úsporným režimem, tak první tři kontrolky po nějakých 10 až 15 vteřinách zhasnou a pro jejich kontrolu je nutné lehce zmáčknout horní tlačítko. Baterie bliká dál i v tomto režimu. Při nabíjení bliká kontrolka rychleji a v momentě plného nabití zůstane svítit stále dokud ji neodpojíte z nabíječky. V momentě kdy dojde k výpadku signálu, což se může třeba za jízdy autem snadno stát se ikonka signálu rozzáří červeně. Stejně tak červeně se rozbliká ikona baterie pokud klesne její kapacita na 10%. A to je nejvyšší čas zařízení připojit do nabíječky. Bohužel tak po dobu využívaní nemáte přehled o tom, jak moc je baterie nabitá. Pak nezbývá nic jiného, než spustit aplikaci či konfiguraci Link Zone v prohlížeči a zkontrolovat baterii tam. Je tedy nutné počítat s tím, že se bez aplikace nebo prohlížeče zkrátka neobejdete.

 

Baterie a výdrž:

Li-Ion článek (baterie) přístroje má již zmíněnou kapacitu 1800 mAh. Výrobce i prodejci se shodují a uvádí dobu provozu až 8 hodin. Záleží samozřejmě na počtu připojených zařízeních k routeru a intenzitě vytíženosti. Pokud budete stahovat něco velkého, tak je spotřeba baterie samozřejmě vyšší a router se krapet zahřeje. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pokud jsem k zařízení připojen jen na jednom telefunu a občas někomu odepíši skrz Threemu či Whatsapp, sem tam vyřídím nějaký email, nahlédnutí do map, na počasí či do prohlížeče, tak baterie vydrží až 11,5 hodiny na jedno nabití. S dvěma připojenými telefony v práci, kde jeden souvisle stahuje data o dopravě do navigace se výdrž vyšplhá na již zmíněných 7 – 8 hodin. Výdrž baterie na jedno nabití chválím.

 

Baterie je vyměnitelná a hned jsem využil příležitosti a na delší pobyt mimo možnost zařízení nabít jsem pořídil ještě jednu originální za cenu 330 Kč. Délka nabíjení při vypnutém zařízení je přibližně 2,5 hodiny skrze adaptér v balení. Při zapnutém routeru a stálém vytížení je doba nabíjení až 4 hodin. Rychlejší nabíjení bych tedy opravdu ocenil …

 

 

Závěr:

V případě tohoto routeru se opravdu jedná o levné a však plně funkční a spolehlivé zařízení. Ano, nedisponuje moderním informačním displejem, jak je tomu u konkurence. Možná není pro některé z vás ani po stránce designu nijak atraktivní, ale to hlavní splňuje dobře. Rychle vám vytvoří mobilní Wi-Fi hotspot kdekoliv, kde je signál vašeho operátora a dokáže vás udržet ve spojení se světem. Pokud nechcete utratit zbytečně více než je potřeba, tak jej mohu doporučit. Za cenu 1500 Kč za kterou se momentálně na trhu pohybuje seženete také router od operátora Vodafone, který nabízí v podstatě to samé jen podle ohlasů s menší vydrží na jedno nabití.

To co bych routeru vytkl je občasný problém s přihlášením do administrace. Stává se to jen velmi zřídka, ale chtělo by to opravit. Dále bych ocenil rychlejší nabíjení.

2 thoughts on “Alcatel Link Zone W40V – Kapesní Wi-Fi router na LTE SIM (RECENZE)”

 1. Díky za obsáhlou recenzi.
  Mám dotaz – jde router používat neustále – tak, že se zapojí přes nabíječku do sítě?
  Tzn., že by se vlastně pořád nabíjel?
  Díky.

  1. Ano, mělo by to fungovat. Je ale otázkou, jak by se pak modem zahříval, což by se mohlo odrazit na životnosti akumulátoru (baterie).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*